18 ТРАВНЯ – ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ГЕНОЦИДУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ ТА ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗА ПРАВА КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ

       18 травня в Україні відзначається День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу.
20 березня 2014 року Верховна Рада України прийняла Постанову № 1140-18 «Про гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави», якою визнала кримських татар корінним народом України та гарантувала їхнє право на самовизначення у її складі.

       18 травня 1944 року відбулись найбільш трагічні події в історії кримськотатарського народу. Саме в цей день у вже звільненому від німецьких військ Криму розпочалася операція військ НКВС по депортації кримських татар до віддалених районів Середньої Азії та Сибіру. Операція проводилась відповідно до таємної постанови Державного комітету оборони № 5859сс «Про кримських татар».
       Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тисяч кримських татар. Не меншої шкоди зазнало господарство Криму, позбавлене досвідчених працівників.
       Кримськотатарський народ відразу позбавили Батьківщини, обмовили, підло звинуватили в зраді, прирекли на страждання. Це відбувалося тоді, коли кращі сини народу віддавали своє життя на фронті.
Благодатна земля Криму спорожніла за два дні, «померла» без свого народу за 48 годин – рівно стільки знадобилося владі, щоб вивезти кримських татар.
       Депортація була одним із засобів «детатаризації» Криму. Іншими засобами було знищення культурних та історичних пам’яток, заміна історичних назв місцевостей новими тощо.

       У Криму тривають переслідування за політично мотивованими справами, розпочатими до повномасштабної російської агресії.
       Російська федерація досі не виконала ухвалу Міжнародного Суду ООН від 2017 року у справі «Україна проти російської федерації», яка запроваджувала тимчасові заходи, зокрема, утримуватися від обмежень, накладених на кримських татар щодо представництва їх власних інтересів, у тому числі відновлення діяльності Меджлісу. Навпаки, переслідування кримських татар продовжуються як у Криму, так і на окупованих територіях півдня України.
       24 лютого 2022 року почалася нова хвиля російського вторгнення на територію України, яка стала новою основою для обшуків, арештів та продовження переслідувань кримських татар.

       Представники кримськотатарської громади, які спочатку, так чи інакше, прямо чи опосередковано висловлювали свою позицію проти окупації Криму, зараз зазнають переслідувань за антивоєнні заяви.
       У 2022 році з окупованих та знищених населених пунктів України росія продовжує примусово переселяти українців, вже не зважаючи на їх національність та походження, фактично продовжуючи геноцид українського народу.
       З метою вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та збереження історичної пам’яті, громадянського виховання і національного примирення в цей день для студентів академічних груп Ніжинського фахового коледжу НУБіП України також були проведені виховні заходи.

       Ознайомитися з матеріалами можна за посиланням https://gidonline.io/film/xajtarma/.
Ганна Ковтун,
культорганізатор коледжу

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

Тел: +38 (04631) 7-51-34
E-mail: nfk_nubip_vstup@ukr.net

 

АДМІНІСТРАЦІЯ

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

ел: +38 (04631) 7-51-36
E-mail: natims@i.ua

 

ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС

 

111 111 111 111 111 111