Щорічно 23 серпня відзначають День Державного Прапора України. Свято встановлено в Україні «…На вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України…» згідно з Указом Президента України Леоніда Кучми «Про День Державного Прапора України» від 23 серпня 2004 року № 987/2004. У 2009 році Президент Віктор Ющенко вніс до Указу зміни, заснувавши щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні.
![](/media/foto/news/news_20230823_001.jpg)
24 серпня, після проголошення Акту незалежності України, група народних депутатів внесла синьо-жовтий український прапор до сесійної зали Верховної Ради. Це підтверджує стенограма засідання позачергової сесії Верховної Ради України
від 24 серпня 1991 року:
Лубківський Р.М.: «Шановні народні депутати, український народ! Сьогодні завершується торжество історичної справедливості. Ми повертаємося в лоно цивілізованих держав, опираючись на багатовікову традицію нашої державності – демократичної, миролюбивої і відкритої для всього світу. Виходячи з цієї традиції і з традиції пошани до національних святинь, а також традицій боротьби за незалежну Українську соборну демократичну державу, пропоную внести національний український жовто-синій прапор і встановити в приміщенні і на куполі Верховної Ради України…».
![](/media/foto/news/news_20230823_002.jpg)
Цей момент за ініціативою Голови Верховної Ради Івана Плюща закарбував художник Олексій Кулаков на картині «Державотворення».
![](/media/foto/news/news_20230823_003.jpg)
Потім прапор освятив священик УАПЦ Петро Бойко. Нині освячена реліквія зберігається в музеї Верховної Ради України.
![](/media/foto/news/news_20230823_004.jpg)
За традицією, кольори українського прапора тлумачать так: блакитний – символізує ясне небо, а жовтий – пшеничні поля. Ще є релігійне трактування: за ним блакитний – це божа сила, а жовтий – віра. А у сакральному тлумаченні блакитний – вода, що активізує, а жовтий колір – сонячне та вогненне начало.
![](/media/foto/news/news_20230823_005.jpg)
Перша історична згадка про поєднання жовтого і синього кольорів датується 1256 роком − Днем заснування міста Львова: Данило Галицький подарував місту герб із зображенням жовтого лева на блакитному тлі. У запорожців також зустрічалися сині прапори із золотими орнаментами.
![](/media/foto/news/news_20230823_007.jpg)
Нині під синьо-жовтим прапором в Україні зустрічають іноземних гостей, військовослужбовці складають присягу, працюють українські посольства, він вивішується в ООН, під час проведення міжнародних спортивних змагань тощо.
![](/media/foto/news/news_20230823_009.jpg)
Ставлення до власного прапора в нашій країні змінилося разом з Революцією Гідності та подіями, що відбулися після неї. Українці відчули, що прапор значить для них набагато більше – він уособлює свободу, силу, гідність, перемогу над ворогом. І ось ми вже звикли бачити національні прапори не тільки на адміністративних будівлях, але й на дахах приватних будинків чи балконах багатоповерхівок. Це означає, що прапор дійсно об’єднує державу і дає змогу кожному громадянину демонструвати належність до числа патріотів України.
Повернення синьо-жовтого чекають українці на тимчасово окупованих російськими загарбниками територіях. Ми про це пам’ятаємо, обов’язково туди повернемося і піднімемо український стяг.
![](/media/foto/news/news_20230823_011.jpg)
Уклінна подяка та шана усім, хто своїми здобутками й перемогами прославляє наш прапор у всьому світі та нашим захисникам і захисницям, які захищають його ціною власного життя!
Нехай український прапор осяює наш шлях до Перемоги, надихає до нових успіхів у боротьбі за рідну землю та буде символом успіху й впевненості в завтрашньому дні!
То ж нехай синьо-жовтий стяг і надалі вселяє в серце кожного українця гордість та спонукає на нові подвиги заради своєї Батьківщини!
З Днем Державного Прапора України!
Слава Україні! Слава її Героям!
Ганна Ковтун, культорганізатор
Ірина Скальницька, провідний бібліотекар