Чорнобильська аварія стала не тільки величезною трагедією і найбільшою екологічною катастрофою ХХ століття, а й уроком всьому людству, показавши, що ядерна енергія, яка вийшла з-під контролю, не визнає кордонів. Наслідки катастрофи залишаються й донині предметом обговорення світової наукової спільноти. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим сьомим рівнем небезпеки.
26 квітня 2023 року виповнюється 37 років з моменту страшної техногенної катастрофи й величезної екологічної трагедії світового масштабу на Чорнобильській АЕС. Тисячі людей вступили у смертельний двобій з незримим ворогом, захищаючи від наслідків ядерного вибуху не лише рідну землю і народ України, а й усе людство.
Чорнобильська атомна електростанція є символом наймасштабнішої техногенної катастрофи в історії людства. Трагедія, спричинена вибухом на її четвертому енергоблоці, не має аналогів за обсягами забруднення природного середовища, негативного впливу на здоров’я та психіку людей, їхній побут і соціально-економічні умови життя.
Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів до кінця
1986 року четвертий реактор АЕС був накритий спеціальним «саркофагом», збудованим руками сотень тисяч добровольців і мобілізованих солдатів, і Чорнобильська АЕС була знову введена в експлуатацію. Однак великі пожежі і аварії в 1991 та 1996 роках привели до зупинення спочатку другого, а потім і першого реактора. У 2000 році був зупинений останній 3-й реактор і Чорнобильська АЕС повністю припинила свою роботу.
Вранці 24 лютого 2022 року росія розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну, Чорнобильська АЕС була захоплена російськими військами в перший день агресії, але від самого початку нападу працівники АЕС відверто виказали своє негативне ставлення до загарбників. Окупанти перетворили ядерний об’єкт на військову базу і знову персоналу атомної станції довелося в нелюдських умовах дбати про безпеку АЕС та цілого світу.
31 березня окупаційні війська залишили територію Чорнобильської АЕС, а 5 квітня на атомну електростанцію прибули підрозділи Національної гвардії України, які взяли атомну станцію під свою охорону. Наразі працівники станції продовжують обслуговувати об'єкти АЕС у штатному режимі та відстежувати радіоактивну ситуацію.
Чорнобиль – це не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків. Завдяки самопожертві ліквідаторів аварія стала символом жертовності в ім’я Батьківщини, в ім’я мільйонів людей та прийдешніх поколінь. Ризикуючи своїм життям та здоров’ям, вони виконали свій обов’язок і захистили людство від згубного впливу й подальшого розповсюдження радіації.
Час не загоїв чорнобильських ран, не стер у пам’яті важкі й героїчні події, імена мужніх добровольців – пожежників, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які тієї квітучої весни відправились на зустріч невідомій небезпеці, виявивши високий патріотизм, зупиняючи ядерну катастрофу. Їхній подвиг назавжди записаний до літопису людської мужності та навічно залишиться у пам’яті українського народу.
З метою вшанування пам’яті жертв Чорнобильської трагедії в Ніжинському фаховому коледжі НУБіП України проведено ряд заходів: бібліотекою коледжу організовано виставку тематичної літератури «Чорнобиль – біль усього людства» та віртуальну виставку «Чорнобиль: книги про українську трагедiю»; представниками викладацького та студентського колективів коледжу організований похід до пам’ятного знаку «Дзвони Чорнобиля»; виховні заходи в академічних групах з переглядом короткометражних фільмів, присвячених подіям Чорнобильської трагедії, при перегляді яких студенти ще раз перегорнули гіркі сторінки історії нашої країни, вшановуючи тих, хто не шкодуючи свого здоров’я та життя, заслонив собою світ від радіаційної хвилі; організовано виставку творчих робіт студентів до Дня пам’яті жертв Чорнобильської трагедії.
Ознайомитися з матеріалами «Чорнобиль: книги про українську трагедію» можна за посилання:
Ганна Ковтун,
культорганізатор коледжу