9 ВЕРЕСНЯ – ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОГО КІНО

       Щорічно у другу суботу вересня відзначається День українського кіно – професійне свято працівників кінематографії. Свято було започатковано указом Президента України від 12 січня 1996 року № 52/96.

       Історія українського кінематографу бере початок із кінця ХІХ століття, коли український механік-винахідник Йосип Тимченко розробив прототип апаратів для кінозйомки та кінопроєкції. Тоді кінематографа називали «рухомою фотографією». Перший в Україні сеанс кіно відбувся 2 грудня 1896 року в Харківському оперному театрі, сучасній обласній філармонії. На сеансі було показано декілька короткометражних стрічок, відзнятих у Харкові українським фотографом та першим оператором хроніко-документальних фільмів Альфредом Федецьким.

       Такі заходи викликали неабияке здивування та зацікавлення, адже багатьом глядачам важко було сприймати несподіваний рух звичних сталих зображень повсякденного життя, що демонструвалися на фотознімках. Відтоді по Україні у містах Дніпро (тодішньому Катеринославі), Київ та Одеса почали з’являтися невеликі кіностудії, які знімали перші водевілі, комедії та драми.
На базі приватних кіновиробництв, які функціонували на початку ХХ століття, протягом 1919 року були засновані кіностудії в Одесі та Ялті. Саме на одеському знімальному майданчику зробив свої перші режисерські кроки Олександр Довженко. У становленні кіностудії брали участь Лесь Курбас та Юрій Яновський.
       Першим фільмом кіностудії в Києві стала стрічка «Ванька та Месник», який вийшов на екрани 1928 року. Саме тут продовжив свій творчий шлях Олександр Довженко, втілював свої режисерські задуми Іван Кавалерідзе.
       З появою звуку український кінематограф отримав нове дихання. У 30-х роках Іван Кавалерідзе знімає «Коліївщину» (1933), «Прометея» (1935), «Наталку Полтавку» (1936), «Запорожця за Дунаєм» (1937). Після закінчення війни, попри жорстку цензуру й тиск, на екрани кінотеатрів виходять фільми Леоніда Осики, Сергія Параджанова, Кіри Муратової, Юрія Іллєнка та інших визначних українських кінорежисерів.

       Нажаль сьогодні, в період повномасштабного російського вторгнення в Україну, велика кількість вітчизняних кіномитців була змушена взяти до рук зброю аби стати на захист Батьківщини.
       З нагоди Дня українського кіно студентською радою коледжу для усіх бажаючих було організовано перегляд фільму «Чорний ворон», створеного за мотивами роману лауреата Шевченківської премії Василя Шкляра «Залишенець. Чорний ворон». Стрічка розповідає історію життя та кохання Івана на прізвисько Ворон, якому випала доля стати учасником повстанського руху часів Холодноярської республіки. Одвічна жага українців до волі не дає головному герою залишатись осторонь важливих подій, які розгортаються у його селі. Саме тому він відважно жертвує спокоєм та сімейним затишком та починає запеклу боротьбу за незалежність рідної землі, волю й майбутнє українців і власної родини.

       Розпочала зустріч Білименко Анастасія, яка ознайомила з історією походження кіноматографії та її основними витоками, після чого присутні мали можливість насолодитися переглядом фільму за чашкою чаю зі смаколиками та отримати незабутні враження.

 
Ганна Ковтун,
культорганізатор

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

Тел: +38 (04631) 7-51-34
E-mail: nfk_nubip_vstup@ukr.net

 

АДМІНІСТРАЦІЯ

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

ел: +38 (04631) 7-51-36
E-mail: natims@i.ua

 

ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС

 

111 111 111 111 111 111