18 лютого 2025 року до Міжнародного дня рідної мови, який відзначають 21 лютого, студенти груп МН241 та ПН241 разом з викладачем Мариною Шосткою намагалися з’ясувати, як же українці українською заговорили за допомогою документального фільму Олексія Гнатковського.
«Як українці українською заговорили» - це просвітницький фільм, про зародження, розвиток, занепад, гоніння та розквіт української мови. Про те, як вона формувалась, змінювалась, наповнювалась запозиченими словами й утворювала власні неологізми. Фільм поділений на п’ять історичних періодів: Русь, Велике Князівство Литовське, Гетьманщина, російська імперія, радянщина. Кожна доба «говорила» своєю мовою, і тут студенти вперше почули, як саме вона звучала в різні віки.
Ведучий, відомий актор театру і кіно Олексій Гнатковський, проводить глядачів фільму історичними періодами. Просто, влучно, подекуди з гумором, розказує, як розвивалася наша мова:
«В Україні налічується близько 15 різних говорів, або, як їх ще називають, діалектів. Це Наддніпрянський, Поліський, Волинський, Слобожанський, Закарпатський, Лемківський, Бойківський, Гуцульський та інші, — розповідає Олексій Гнатковський. — А як вони сформувались? Як українці українською заговорили?»

Щоб дізнатися про це та ще більше, рекомендуємо заглибися у перегляд фільму «Як українці українською заговорили» Олексія Гнатковського.
Мова завжди на часі, а зараз тим більш.
Марина ШОСТКА,
викладач дисципліни
«Українська література»