У світі стрімкого технологічного прогресу та швидкозмінних трендів відвідування історичних музеїв є нагадуванням про те, як жилося в минулому. Вони стають своєрідними майданчиками, де можна наочно відчути атмосферу та культуру певного історичного періоду.
Так, у рамках виховного заходу, студенти третього курсу спеціальності «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» групи ЕН211 Ніжинського фахового коледжу НУБіП України разом з класним керівником Іриною Терещенко відвідали музей-лабораторію «Homo sovieticus» Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя.
Цікава назва музею обрана невипадково, адже цей термін вперше використав філософ, логік та письменник-сатирик Олександр Зінов’єв. У своїй роботі «Гомо советикус» автор у сатиричному ключі характеризує радянське суспільство. Музей має 4 локації: селянська світлиця 20-40х рр. ХХ століття; кімната інтелігента 50-60х рр. ХХ століття; кімната гуртожитку 70-х рр. ХХ століття та вітальня робітника 80-х рр. ХХ століття. Інтер'єри кімнат, оформлені у стилі того часу, розкривають повсякденність життя: меблі, побутова техніка, книги, плакати на стінах – все це яскраві свідчення того, як виглядало життя в ті часи.
Під час екскурсії студенти мали унікальну можливість роздивлятися експонати, тримаючи їх у своїх руках, заглянути в шухлядки, відчути запах парфумів, погортати тогочасну пресу. Варто розуміти, що цей музей не є рекреаційною віддушиною, також це не ностальгія за епохою. Мета створення – переосмислити речі: вони лишаються як артефакти, за допомогою яких людство здатне працювати з минулим.
Нещодавно в музеї з’явилася ще одна експозиція, яка містить предмети російської окупації Чернігівщини у лютому-березні 2022 року.
Цей музей особливий ще тим, що тут знаходяться картини художника Шмикова Анатолія Петровича, колекцію яких із задоволенням переглянули студенти коледжу.
Ірина Терещенко,
класний керівник академічної групи