Українська мова – одна з головних цінностей нашої країни, наша гордість і скарб. Українську мову неодноразово забороняли і намагалися викорінити, а над її носіями вчиняли геноцид. Наша мова пережила все це і зараз визнана однією з найкрасивіших мов у світі.
День української писемності та мови – державне свято, яке було започатковано у 1997 році Указом Президента України від 06.11.1997 № 1241/97 «Про день української писемності та мови» на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства, у день ушанування пам’яті Преподобного Нестора-літописця, послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Відповідно до Указу Президента України від 28.07.2023 № 455/2023 «Про внесення змін до деяких указів Президента України» День української писемності та мови в Україні відзначатимуть 27 жовтня.
Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Він є автором найдавнішої пам'ятки історіографії та літератури українців – «Повісті минулих літ», яка була завершена близько 1113 року.
Заснування Дня української писемності та мови– це не лише проголошення благородної мети, а справжня настанова нам, українцям, шанувати рідне слово, любити рідну мову і вивчати її протягом усього життя! Сьогодні, коли триває повномасштабна війна росії проти України, настільки важливо підтримувати українську мову, культуру, пам’ятати про нашу ідентичність.
З нагоди Дня української писемності та мови в Ніжинському фаховому коледжі НУБіП України було проведено ряд заходів: Вечір поезії; зустріч із вченим-філологом, літературознавцем, поетом, прозаїком, драматургом Забарним Олександром Вадимовичем. Також студенти та співробітники коледжу традиційно долучилися до написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, авторкою тексту якого «Магія голосу» цьогоріч стала письменниця Оксана Забужко, а читав поет, нині військовий Павло Вишебаба.
Завдяки мові та мисленню суспільство здатне змінювати навколишній світ. Рідна мова утворює невидимий зв’язок між усіма поколіннями минулого та майбутнього. Навіть коли українську мову намагалися витіснити, народ завжди зберігав та відстоював право розмовляти своєю мовою. Українські поети, художники, політичні діячі у всі часи намагалися зберегти та популяризувати рідну мову.
Мова є, була і буде для українців символом свободи. Рідна мова є своєрідним психокодом.
Успіху, добробуту й процвітання усім, для кого українська мова не просто засіб спілкування, а основа основ та захист національних інтересів!
Ганна Ковтун,
культорганізатор