ДОКУМЕНТАЛЬНА СПАДЩИНА ПІД ЗАГРОЗОЮ СТИХІЙНИХ ЛИХ. ДОСВІД НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ ФРАНЦІЇ

       Спадщина страждає насамперед від плину часу, але часто також від спричинених природою або людиною стихійних лих ‒ місцеві або великі повені, пожежі, а також землетруси, урагани чи промислові вибухи можуть пошкодити або знищити спадщину, яку оберігали протягом кількох поколінь. Ці ризики загострюються у воєнний час, коли спадщина може стати безпосередньою ціллю нападу.
       17 січня 2024 року провідний бібліотекар Ніжинського фахового коледжу НУБіП України Ірина Скальницька взяла участь у міжнародному вебінарі «Документальна спадщина під загрозою стихійних лих: оцінка та екстрені заходи. Досвід Національної бібліотеки Франції», організованому Національною бібліотекою Франції, Національною бібліотекою України імені Ярослава Мудрого та ВГО Українська бібліотечна асоціація. Ця перша сесія серії вебінарів була присвячена подоланню наслідків пошкоджень, спричинених водою.

       Наразі небагато установ розробили план захисту своїх колекцій на випадок катастрофи, незважаючи на те, що це ‒ одне з головних завдань тих, хто відповідає за збереження фондів. План аварійного відновлення передбачає ознайомлення усього персоналу установи з різними ризиками, заходами щодо запобігання таким катастрофам та підготовкою до них, щоб мінімізувати шкоду, завдану документам. У разі стихійного лиха бібліотеки стикаються з труднощами, пов'язаними з уразливістю їхніх колекцій, а також з великими обсягами, якими необхідно управляти в умовах погіршення стану фондів.

       Під час вебінару координаторка планів дій у надзвичайних ситуаціях Національної бібліотеки Франції Селін Аллен поділилась досвідом подолання наслідків затоплення фондів річкою Сена під час паводків, висвітлила етапи дій у надзвичайних ситуаціях, включаючи превентивну евакуацію, реагування під час подій та відновлення. Вона також акцентувала увагу присутніх на важливості документування кожного кроку від підготовки плану збереження до стабілізації пошкоджених колекцій, на різних методах відновлення колекцій, а також важливості захисту здоров'я персоналу бібліотеки при роботі з пошкодженими документами (пил, бруд, хімічні елементи фарби, пліснява тощо). Крім того спікерка надала приклади методів стабілізації в умовах обмежених ресурсів, зокрема, відключення електроенергії.

Учасники вебінару також мали змогу заслухати представників бібліотек України, які внаслідок воєнних дій були змушені рятувати свої фонди від пошкодження вологою через повне або часткове руйнування книгозбірень.
       Захід виявився дуже цікавим та змістовним особливо у сфері практичних порад. Бо, здавалося б, ніби то прості й зрозумілі усім у звичайних умовах речі, мають безліч дрібних, але дуже важливих нюансів при надзвичайних ситуаціях.
Ірина Скальницька,
провідний бібліотекар

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

Тел: +38 (04631) 7-51-34
E-mail: nfk_nubip_vstup@ukr.net

 

АДМІНІСТРАЦІЯ

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

ел: +38 (04631) 7-51-36
E-mail: natims@i.ua

 

ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС

 

111 111 111 111 111 111