ДВА РОКИ НЕЗЛАМНОСТІ

       24 лютого 2022 року близько 4-ї години президент рф володимир путін оголосив про початок «спеціальної воєнної операції», метою якої він назвав «демілітаризацію і денацифікацію України». За кілька хвилин російські ракети атакували українські аеродроми та військові об’єкти по всій Україні, почалося відкрите збройне вторгнення росіян із території Білорусі та тимчасово окупованого Криму. Російсько-українська війна, розпочата рф у 2014-му, перейшла в нову гостру фазу.

       В Україні розпочалася мобілізація до складу Сил оборони, в кожній області створювалися бригади територіальної оборони, проте військової техніки та боєприпасів катастрофічно бракувало.
       За 2 роки великої війни від початку повномасштабного вторгнення Сили оборони України зірвали всі плани російських агресорів, змусивши їх відмовитись від загарбання Києва, висадки морського десанту в Одеській області та виходу до Придністров’я. Тепер зусилля російської федерації зосереджені на захопленні Донецької та Луганської областей і утриманні тимчасово окупованих частин Херсонської і Запорізької областей.
       Беззаперечним успіхом України у 2023 році стало усунення домінування Чорноморського флоту рф на морі. Завдяки вдалим атакам наші спеціальні підрозділи потопили протидиверсійний катер «Суворовець», десантні катери «Акула», «Серна» і великий десантний корабель «Новочеркаськ», ще два такого ж класу – «Оленегорський горняк» і «Мінськ» – вивели з ладу, також пошкодили патрульні корвети «Павло Державін», «Сергій Котов», середній розвідувальний корабель «Іван Хурс», малий ракетний корвет «Аскольд», протимінний розвідувальний корабель «Володимир Козицький», уперше за час війни – підводний човен «Ростов-на-Дону» та інші морські цілі. 31 січня вже 2024 року воїни підрозділу Group 13 ГУР Міноборони знищили за допомогою морських дронів ракетний бойовий корабель «Івановець».

       Організація Об’єднаних Націй визнала війну рф проти України найсерйознішим збройним конфліктом в Європі від часів Другої світової війни.
       Від 24 лютого 2022 року в Україні загинуло 9 тисяч 700 цивільних, ще 11 тисяч дістали поранень, майже 7 тисяч зникли безвісти. Нині за кордоном шукають прихистку 6,3 мільйона українських біженців.
Щодо дітей, то 523 неповнолітніх загинули, 1217 – поранено, 2169 – зникли безвісти; із 19546 депортованих у рф повернути вдалося 388. Це – дані Національної поліції станом на початок лютого 2024 року.
       За оцінками ООН, майже дві третини українських дітей були змушені покинути свої домівки, деякі – без дорослих.

       За інформацією Національної поліції України, від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну слідчі Національної поліції України розпочали 112703 кримінальних проваджень за фактами вчинення на території України злочинів військовослужбовцями збройних сил рф та тими, хто їм допомагав. На деокупованих територіях співробітники Нацполіції виявили 88 місць неволі та катівень, де росіяни незаконно утримували і катували людей.
       За даними Міністерства культури та інформаційної політики за період
з 24 лютого 2022 року до 25 січня 2024 року рф зруйнувала або пошкодила 902 об’єкти культурної спадщини, а за інформацією Міністерства освіти та науки руйнувань від бомбардувань та обстрілів зазнали 3798 закладів освіти, 365 з них знищені повністю.
       Повномасштабний напад пришвидшив консолідацію української нації. Національна єдність стала основою успішного спротиву завдяки спільним зусиллям українців, які стали на захист держави в лавах Збройних сил України, Національної гвардії України, масового волонтерського руху.
       Героїчний опір українців – це не лише боротьба за фізичне виживання Українського народу та свободу країни. У цій війні Україна захищає свій європейський вибір та національну ідентичність.
       Більше інформаційних матеріалів можна переглянути за посиланнями:
       Визволені регіони: матеріали до річниці деокупації, які в різних форматах (історична довідка, доповнена фотографіями, історична карусель, відеоролик) розкривають головні епізоди битв за звільнення від російського окупанта населених пунктів Київщини, Житомирщини, Чернігівщини, Сумщини, Херсона, острова Зміїного, Харківщини та Миколаївщини.
       Інтерактивна карта повномасштабного вторгнення росії в Україну. Систематизує інформацію про перебіг російсько-української війни після повномасштабного вторгнення рф в Україну та її наслідки в регіональному вимірі. Ресурс створений і наповнюється командою фахівців Української жіночої варти та Українського інституту національної пам’яті.
       Освітній проєкт «Діалоги про війну» – чотири 10-хвилинні відеорозмови учениці з ветеранами сучасної російсько-української війни на теми: «Що таке війна?», «Чому росія прагне захопити Україну?», «Що таке сучасна російсько-українська війна?», «Повномасштабне вторгнення», а також методичні рекомендації.
       Проєкт «Діалоги про війну. Повномасштабне вторгнення» – відеорозмова школярки з військовослужбовцем про передумови та перебіг повномасштабного вторгнення рф в Україну, відсіч агресії, інформаційний захист.
       Серія короткометражних документальних фільмів «Жінки, які загинули за Україну» – це проєкт Жіночого ветеранського руху за підтримки Інституту.
       Цикл «Нескорені» – три короткі ролики, в яких про воїнів Української повстанської армії розповідають їхні нащадки, котрі нині на передовій боронять Україну від російської агресії.
«Історії місць війни» – відеофіксація спогадів людей, які пережили окупацію населених пунктів Київської області і стали свідками воєнних злочинів.
       Фільм-реквієм «Імена на стінах» – документальний мініфільм про історію
11-річної Валерії Прокопенко та її односельчан із села Ягідного на Чернігівщині. В лютому – березні 2022 року вони пережили жахіття російської окупації.
       «Свідчення про війну» – інтерв’ю з мешканцями Городнянської громади та міста Чернігова, що пережили окупацію та облогу.
 
Ірина Скальницька,
провідний бібліотекар
(за матеріалами Українського інституту
національної пам’яті)

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

Тел: +38 (04631) 7-51-34
E-mail: nfk_nubip_vstup@ukr.net

 

АДМІНІСТРАЦІЯ

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

ел: +38 (04631) 7-51-36
E-mail: natims@i.ua

 

ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС

 

111 111 111 111 111 111