Студенти групи МН221, вивчаючи матеріал програми історії України, здійснили екскурсію до музею рідкісної книги Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя. Крім історичної інформації студенти відчули атмосферу старовинної книгозбірні із запахом старого паперу, величезними фоліантами у шкіряних та пергаментних палітурках із золотим тисненням.
Завідувач музею Олександр Морозов цікаво і зрозуміло розповів про історію книги загалом, і про безліч книг, присутніх у вітринах та на стелажах. Спочатку, розповідь про народження книги із папірусу та пергаменту, на конкретних прикладах і можливістю доторкнутися руками. Потім перші рукописні книги на території України: їхня вартість, розміри, індивідуальність кожного екземпляру. На черзі перші друковані книги європейських друкарських родинних фірм: можливість тиражування, різноманітна стилістика оформлення тексту, кишенькові варіанти окремих екземплярів, і можливості різного оформлення титульних сторінок на будь який фінансовий смак.
Крім книг у музеї представлені старовинні карти України. Дійсно, європейські видавці у XVII столітті друкували карту французького військового інженера Гійома Левассера де Боплана «Загальний план Диких полів, простіше кажучи, Україна, з належними провінціями». Студенти особисто пересвідчилися в безпідставності російських міфів, що Україну «придумав Ленін».
Серед експонатів Музею є й книга-рекордсмен – напрестольне Євангеліє 1689 року з Ніжинського Благовіщенського монастиря, подарунок міщанина Федора Яворського, рідного брата засновника обителі митрополита Стефана. Це – величезного розміру фоліант, що важить майже 18 кілограмів! Деякі сторінки цього унікального видання від руки розфарбовані кольоровими фарбами, а заголовки – визолочені…
Бібліотека університету є чи не єдиним в Україні власником повного комплекту (2 томи та атлас з малюнками та кресленнями) видання книги «Подорож навколо світу» відомого мореплавця та нашого земляка-ніжинця Юрія Лисянського, який у 1803-1806 роках разом з Іваном Крузенштерном здійснив першу в історії Російської імперії кругосвітню подорож на кораблях «Нева» та «Надія».
Екскурсія була цікавою і змістовною. Студенти не тільки розширили свої знання про розвиток книгодрукарства, а й відчули велич друкованого слова.
Володимир Шевченко,
викладач історії України