ЕТИКА СПІЛКУВАННЯ З ВІЙСЬКОВИМИ: ПОРАДИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ

       Війна – це травматичний досвід, який залишає глибокий слід на психіці людини. Для тих, хто повернувся з поля бою, адаптація до мирного життя може бути складною. В умовах сучасної України, де значна кількість громадян має досвід військової служби або участі в бойових діях, питання етичного спілкування з військовослужбовцями та ветеранами набуває актуальності.
       02 квітня 2025 року  в Ніжинському фаховому коледжі НУБіП України з метою підвищення рівня обізнаності у спілкуванні з військовими для здобувачів освіти та викладачів коледжу за підтримки Громадської організації «Міжнародна асоціація психологів та тренерів- експертів» було проведено тренінг за участі військового психолога, ветерана російсько-української війни, керівником Центру «Легіон» Олександром Бабичем на тему: «Як спілкуватися  з ветеранами: психологічні та поведінкові аспекти».

       Під час заходу пан Олександр ознайомив студентів з основними моментами, на які слід звернути увагу в спілкуванні з військовими, як краще їх зрозуміти й налагодити спілкування, що не варто говорити та яких запитань слід уникати; як комунікувати з військовими та ветеранами: підходи та стратегії.
       Зосередив увагу студентів на особливостях фізичного контакту з військовослужбовцями, які повернулися із зони бойових дій, а саме: не варто брати їх за руку, плече, не йти позаду них, контакт краще налагоджувати спереду. Крім того, якщо ми хочемо щось запитати, то варто робити це з дозволу. Інколи трапляються випадки, коли ми хочемо висловити свою вдячність, повагу та шану, але не знаємо як це зробити, то в такому випадку слід використовувати невербальні сигнали – прикласти руку до серця, що означатиме «Дякую тобі». Головне – пам’ятати, що етичне спілкування з військовими та ветеранами грунтується на повазі, тактовності та розумінні їхнього досвіду. Важливо бути чутливими до їхніх потреб, уникати стереотипів і показувати готовність підтримати, вислухати й прийняти індивідуальність кожного. Дотримуючись простих правил етичного спілкування, ми зможемо допомогти близькій людині, рідним, знайомим адаптуватися до мирного життя та подолати наслідки травми.

 

 

 

       На завершення зустрічі здобувачам освіти були надані рекомендації щодо правильного спілкування з військовими, які повернулися з фронту: які запитання можуть викликати агресію; як розмовляти, щоб звичайні запитання не звучали різко; як правильно просити вибачення, якщо запитання виявилося не коректним та як адаптуватися таким людям до звичного життя.

 

 

       Колектив коледжу дякує пану Олександру за зустріч та змістовну розмову. Щиро дякуємо всім Захисникам і Захисницям України за те, що вони роблять для нас, ризикуючи власним життям, з честю і гідністю виконують свій громадянський і військовий обов'язок, мужньо протистоять агресорам!

Ганна Ковтун,
культорганізатор
Ірина Савченко,
практичний психолог

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

Тел: +38 (04631) 7-51-34
E-mail: nfk_nubip_vstup@ukr.net

 

АДМІНІСТРАЦІЯ

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

ел: +38 (04631) 7-51-36
E-mail: natims@i.ua

 

ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС

111 111 111 111 111 111