Наймасштабнішою та найжорстокішою каральною акцією нацистів під час Другої світової війни зі знищення мирного населення разом із населеним пунктом стала Корюківська трагедія 01-02 березня 1943 року, якій в цьому році виповнюється 80 років.
Селище Корюківка на Чернігівщині було найбільшим населеним пунктом у Європі, який під час Другої світової війни повністю знищили нацисти під час каральної операції. Тим більше, що злочин відбувся не під час бойових дій протиборчих сторін. До такого висновку підводить порівняння з всесвітньо відомими трагедіями світової війни в Європі.
Знищення Корюківки разом із мирним населення нацистською окупаційною владою однозначно є військовим злочином (вбивства і жорстоке поводження з цивільним населенням на окупованих територіях) та злочином проти людяності (політика переслідування, репресій та знищення ворогів нацизму, ув’язнення людей без судового процесу, переслідування їх, принижування, перетворення на рабів, тортури і вбивства). Ця оцінка повністю відповідає висновкам міжнародного судового процесу над колишніми керівниками гітлерівської Німеччини у Нюрнбергзі, який проходив з 20 листопада 1945 року по 01 жовтня 1946 року.
Україна належить до тих держав, які зазнали найбільших втрат внаслідок Другої світової війни та дій Третього Рейху. Приклад Корюківки демонструє масштаби знищення нацистами цивільного населення на українських землях.
Так, Корюківська трагедія стала найбільшою в Європі, але для України така велика кількість жертв не була винятковою. У спаленому селі Козари Чернігівської області вбито 3908 селян; у селі Копищі на Житомирщині –
до 3-х тисяч; майже стільки ж у селі Кортеліси на Волині та навколишніх хуторах.
З 1941 по 1944 рік в Україні нацистські каральні загони знищили вогнем понад 50 тисяч цивільних у понад 670 населених пунктах.
Тож Корюківська трагедія – національний символ скорботи за загиблими у всіх українських селах, знищених нацистськими окупантами протягом 1941–1944 років.
Подібна кривава трагедія допомагає краще зрозуміти війну, яку і сьогодні росія веде проти нашої держави, руйнуючи і знищуючи цілі населенні пункти та брутально вбиваючи їх мешканців – від дітей до людей літнього віку.
Метою своїх злочинів нацисти мали – залякати й упокорити, те ж саме мають на меті й російські окупанти, вдаючись до тактики ракетного терору проти українців.
Сьогодні до роковин Корюківської трагедії у кімнаті-музеї Другої світової війни Ніжинського фахового коледжу НУБіП України для студентів спеціальності «Агроінженерія» викладачем дисципліни «Історія України» Володимиром Шевченком був проведений виховний захід. Присутні ознайомилися з трагічними сторінками історії та хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих у березні 1943 року корюківчан та всіх убитих мирних жителів у роки як Другої світової війни, так і під час російської агресії.
Також Миколою Стрикуном, викладачем дисципліни «Історія України», для студентів спеціальностей «Комп’ютерна інженерія» та «Транспортні технології» було проведено онлайн-захід «Корюківка: забута трагедія Другої світової війни».
Живемо, щоб пам’ятати! Доки пам’ятаємо – живемо!
Висвітленню цих трагічних подій присвячено документальні фільми:
1. «Корюківка: відроджені з попелу»:
www.youtube.com/watch?v=O-nkYGSfYRA
2. «1377 – спалені заживо»:
www.youtube.com/watch?v=XgN4-NsHhQ8
3. «Корюківка. Злочин проти людяності»:
Ганна Ковтун,
культорганізатор коледжу