Українська діаспора у світі одна з найчисленніших. З різних причин, як політичних, так й економічних, люди добровільно або вимушено виїжджали за межі етнічної території. Загалом, до вторгнення росії в Україну поза межами нашої держави проживало близько 15 мільйонів людей українського походження. 2022 рік став початком масового перетину кордону українцями, переважно жінками, адже для багатьох це було необхідністю для виживання. А те, що з ними поїхала значна кількість дітей, додало викликів. У тому числі – щодо збереження ідентичності. За даними 2024 року вже близько 25 мільйонів українців, а то й більше живуть за межами України. Такою численною наша діаспора не була ніколи в історії.
Звісно, питання можливостей збереження мови, звичаїв та традицій у середовищі української діаспори турбувало завжди, але на сьогодні постало дуже гостро.
21 лютого, у Міжнародний день рідної мови, студенти коледжу, зокрема спеціальностей 123 «Комп’ютерна інженерія», група КН 231, та 275.03 «Транспортні технології (на автомобільному транспорті)», група ПН 231, на засіданні круглого столу обговорили можливості українців діаспори жити українським життям у країнах ближнього та дальнього зарубіжжя.
Життя та можливості українців у Польщі дослідив студент групи КН 231 Владислав Орлов, наголосивши, що вони активно зберігають свою мову та культуру, мають бажання та змогу отримувати освіту рідною мовою. Цікавими були доповіді про діаспору в Чехії (Ганжа Іванна, група ПН 231), Молдові (Хороших Руслана, група ПН 231), Німеччині (Кисельов Дмитро, група КН 231), а також Канаді (Голощапова Поліна, група КН 231) та США (Метельова Марія, група КН 231).
Учасники круглого столу дійшли висновку, що в Канаді та США українці давно вже створили інфраструктуру, яка включає українські церкви, культурні центри, центри для молоді, студентські організації та допомагає ефективно зберігати мову й культурні цінності навіть у середовищі молодих людей, які народилися поза межами України та на землі своїх предків ніколи не були. Країни Європейського Союзу, де кількість українців за останні роки збільшилася в рази, такої інфраструктури фактично не мають. Українці мають проявляти ініціативу для її створення, адже інші держави ніколи не вважатимуть своєю задачею збереження ідентичності національних меншин.
Звичайно ж, асиміляція закордонних діаспор – процес незворотний, визнають експерти. Але йому можна протидіяти. Потрібно створювати інституції, які виховуватимуть дітей як свідомих українців.
Студентка групи ПН 231 Швидченко Євгенія проаналізувала ситуація щодо можливостей національних меншин, які проживають в Україні, зберігати свою мову, звичаї та традиції.
Усі учасники зібрання були одноголосні в тому, що мова – основа нації, вона є носієм культури. Збереження її в середовищі української діаспори є запорукою єдності з Батьківщиною, тим містком, який об’єднує всіх нас у великому світі.

Ольга КИСЛА, Юлія СИДОРЕНКО,
викладачі циклової комісії
соціально-гуманітарних дисциплін