МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ’ЯТНИКІВ ТА ІСТОРИЧНИХ МІСЦЬ

       Щорічно 18 квітня, починаючи з 1983 року після оголошення Центром культурної спадщини ЮНЕСКО, в усьому світі відзначається Міжнародний день пам’ятників та історичних місць. В Україні відповідно до Указу Президента України від 23 серпня 1999 року № 1062/99 цей день має назву День пам’яток історії та культури. У липні 2000 року Президент України підписав Закон «Про охорону культурної спадщини», який регулює правові, організаційні, соціальні та економічні стосунки у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини в громадському житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь. Згідно із Законом об'єкти культурної спадщини, що перебувають на території України, охороняються державою.

 

       Метою відзначення цього дня є нагадати світовому суспільству про різноманіття культурної спадщини, створеної зусиллями багатьох народів за всю історію людства, її вразливість та необхідність збереження для майбутніх поколінь. Девізом Міжнародного дня пам'яток та історичних місць стали слова «Збережемо нашу історичну батьківщину».
      Україна − держава з багатовіковою історією та культурою. Кожна епоха залишає нам у спадщину пам'ятку архітектури чи історії, що зберігає в собі згадку про певну визначну подію або особистість. У кожному регіоні є свої визначні пам'ятки − перлини української землі. Це – справжній скарб, наша гордість і надбання. До наших днів збереглися середньовічні фортеці, палаци та садиби, стародавні монастирі та храми (у деяких з них і понині проводяться служби), багато інших унікальних архітектурних витворів мистецтва, що навіки прославили своїх майстрів.

 

 

      Але внаслідок дій російської армії на території нашої держави зруйновані численні пам’ятки архітектури, серед яких церкви, мечеті, синагоги, театри, пам'ятники, бібліотеки, музеї тощо. Понівечені цілі міста: Ірпінь і Буча, Суми та Чернігів, Харків і Маріуполь та багато інших. Все, що ми так бережемо і любимо... Міністерством культури та інформаційної політики вже зафіксовано більше 200 епізодів воєнних злочинів російської федерації проти культурної спадщини в Україні.

 

 

       Пам’ятки історії та культури України за своєю суттю є надзвичайно різноманітними, адже держава практично стала колискою Русі та стиком культур східних і західних слов’ян. Україна вмістила на своїй території масу історичних і архітектурних пам’яток.
       Саме до таких міст повноправно відноситься і наше рідне місто Ніжин, яке увійшло до числа переможців конкурсу «7 чудес України: історичні міста та містечка». У Ніжині величезна кількість пам’яток історії та архітектури, пам’ятників і пам’ятних знаків, що роблять місто фактично музеєм просто неба. Ніжин – це четверте, за кількістю збережених старовинних храмів, місто в Україні після Києва, Львова і Кам’янця-Подільського, це своєрідна столиця Лівобережної України.

       З історією міста знайомить краєзнавчий музей, що налічує близько 40 тисяч експонатів, серед яких оригінальні документи XVII-XX ст., нумізматична колекція, народний одяг ХІХ-ХХ ст., цінна археологічна колекція.

       Ніжин пишається першим за часом створення не лише в Україні, а й у цілому світі пам’ятником Миколі Гоголю. Зараз центральна вулиця міста носить його ім’я.

       Також, відносно нещодавно (наприкінці 2005 року), в місті з’явився дуже оригінальний пам’ятник місцевій «знаменитості» – ніжинському огірку.

       Сьогодні Ніжин – одне з небагатьох міст України, яке зберегло планування та забудову XVII-XVIII століття і характерні риси свого історичного минулого. Лише на державному обліку перебуває 6 пам’яток археології, 55 – історії, 12 – монументального мистецтва. За підрахунками фахівців, тут близько 300 історичних будівель, з яких понад 70 мають велику культурну та історичну цінність.

 

       З нагоди відзначення в Україні Міжнародного дня пам’ятників та історичних місць, у Ніжинському фаховому коледжі НУБіП України було проведено ряд заходів: бібліотекою коледжу організовано виставку тематичної літератури «Ніжин: древній і завжди юний…»; викладачем дисципліни «Історія України» Володимиром Шевченком з метою виховання почуття патріотизму та бережливого ставлення й поваги до історичних пам’яток нашого міста для студентів других та третіх курсів відділення економіки, логістики та інформаційних систем була організована екскурсія містом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Україна сповнена своїми дивами. Вона несказанно багата на культурні та історичні пам'ятки, але чи буде у наших нащадків можливість помилуватися ними, доторкнутися до минулого – цілком залежить від нас. Подорожуючи територією своєї країни, ми відкриємо для себе багато нового й цікавого. Вивчайте, пишайтеся та бережіть свою історію!
Ганна Ковтун,
культорганізатор коледжу

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

Тел: +38 (04631) 7-51-34
E-mail: nfk_nubip_vstup@ukr.net

 

АДМІНІСТРАЦІЯ

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

ел: +38 (04631) 7-51-36
E-mail: natims@i.ua

 

ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС

 

111 111 111 111 111 111