ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 ТА ДСТУ 8302:2015

       З початком нового навчального року для учасників освітнього процесу (як педагогічних працівників, так і студентів) розпочинається активний процес наукової роботи, що, зокрема, передбачає написання наукових статей. У зв’язку з цим виникає багато питань щодо правильності оформлення списків використаних джерел та який саме стандарт для цього використовувати: ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 чи ДСТУ 8302:2015?
       ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 «Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання» визначає загальні вимоги і правила бібліографічного описування документа, його частини або групи документів. Його використання обов’язкове для бібліотек, центрів державної бібліографії, органів науково-технічної інформації, видавців, інших установ, які займаються бібліографуванням документів. Будь-які бібліографічні посібники, у тому числі бібліографічні списки, мають складатися відповідно до вимог ДСТУ ГОСТ 7.1:2006. Згідно з цим стандартом маємо такі основні поняття:
Бібліографічний запис – це елемент (компонент) бібліографічної інформації, що фіксує відомості про документ – об’єкт запису і дозволяє його ідентифікувати, розкрити його склад і зміст для бібліографічного пошуку.
       Бібліографічний опис – це сукупність бібліографічних відомостей про документ, наведених за обумовленими правилами, що визначають порядок розташування й наповнення зон і елементів, призначених для ідентифікації та загальної характеристики документа. Бібліографічний опис є основною частиною бібліографічного запису.

       ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 не розповсюджується тільки на бібліографічні посилання, оскільки бібліографічне посилання – це сукупність бібліографічних відомостей про цитований, розглянутий або згаданий у тексті документа інший документ, необхідних і достатніх для його загальної характеристики, ідентифікації та пошуку.
Об’єктом бібліографічного посилання є всі види опублікованих і неопублікованих документів, їхні окремі складники або групи документів на будь-яких носіях інформації.
       Бібліографічне посилання застосовують у разі цитування й запозичення текстів, положень, формул, таблиць, ілюстрацій тощо. Посилання на джерела потрібні для дотримання принципів академічної доброчесності, поглибленого ознайомлення з темою, перевірки цитат, уникнення конфліктних ситуацій між авторами, звинувачень у плагіаті та крадіжках інтелектуальної власності.
       Правила та особливості складання бібліографічних посилань, їх розміщення у виданнях запроваджено в систему міжнародних стандартів ISO та національного стандарту ДСТУ 8302:2015 «Інформація та документація. Бібліографічне посилання. Загальні вимоги та правила складання», який введено в дію з 1 липня 2016 року.
      Види бібліографічних посилань:
  • за складом елементів бібліографічного запису: повне, коротке;
  • за місцем розташування у документі: внутрішньотекстове, підрядкове, позатекстове;
  • за повторністю наведення посилань на один і той самий об’єкт: первинне, повторюване.
       Якщо максимально узагальнити наведену вище інформацію, то при складанні бібліографічного посилання при написанні наукових робіт використовується бібліографічний опис (у повній або скороченій формі), оформлений за ДСТУ 8302:2015.
       Додаткову інформацію зі складання бібліографічних посилань можна переглянути за посиланнями:
  • Бібліографічне посилання : заг. положення та правила складання. ДСТУ 8302:2015 / Т. Ніжинська ; Наук.-техн. б-ка ім. Г. І. Денисенка НТУУ «КПІ ім. І. Сікорського»
  • Бібліографічне  посилання (загальні правила складання) відповідно до ДСТУ 8302:2015, запровадженого в дію в Україні 01.07.2016 : метод. рек. / Укр. інж.-пед. акад. ; уклад. С. В. Карпенко. – Харків, 2017. – 20 с
 
Ірина Скальницька,
провідний бібліотекар

 

 

 

 

 

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

Тел: +38 (04631) 7-51-34
E-mail: nfk_nubip_vstup@ukr.net

 

АДМІНІСТРАЦІЯ

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

ел: +38 (04631) 7-51-36
E-mail: natims@i.ua

 

ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС

 

111 111 111 111 111 111