Освіта відстоює майбутнє. Олена Литовченко про діяльність Ніжинського фахового коледжу в умовах воєнного стану

       Поліський регіон є традиційно аграрно-промисловим краєм, тому наявна постійна затребованість фахівців аграрних та технічних спеціальностей на ринку праці. ВСП «Ніжинський фаховий коледж Національного університету біоресурсів і природокористування України» успішно здійснює свою діяльність на фоні викликів воєнного часу і реформ у освітній галузі в Україні. На сьогоднішній день коледж здійснює підготовку фахівців у сфері фахової передвищої освіти за ОПС «Фаховий молодший бакалавр» за шістьма спеціальностями, а також надає послуги з освітньої діяльності у сфері професійно-технічної освіти з 9 робітничих професій. Контингент коледжу складає 730 осіб, що для Чернігівської області непогано. Гарний кадровий склад: 20% викладачів з науковими ступенями, 69% – з вищою категорією, 49% – з науковими та педагогічними званнями, дає змогу та переспективу надання якісної освіти. Про це – наша розмова з директором коледжу Оленою Литовченко.

Робочий візит представників університету

Робочий візит представників університету

  • Як коледж живе і працює в умовах війни? Що виявилося найскладнішим за останній час?

      — Впродовж двох років іде війна, діє військовий стан, а враховуючи, що наш заклад знаходиться в прикордонному з країною-агресором регіоні, велика увага з боку як адміністрації, так і колективу коледжу приділяється створенню безпечних умов для працівників та студентів. Зараз освітній процес для студентів усіх спеціальностей і курсів та іншу діяльність коледжу організовано в змішаному форматі, враховуючи кількість місць в укриттях, працюємо з дотриманням вимог чинного законодавства; здійснюються заходи щодо забезпечення безпечних умов навчання та праці в коледжі, були виконані роботи з облаштування трьох укриттів на 460 місць: це і загальні ремонтні роботи, оновлення освітлення, підведення комунікацій, облаштування санвузлів, виготовлення місць для сидіння, створення та оновлення стратегічних запасів, забезпечення альтернативними джерелами електроенергії та опалення, всі укриття мають акти готовності від ДСНС. Сьогодні роботи з покращення стану укриттів продовжуються.
       Заклади освіти пережили надзвичайно складні вступні кампанії 2022, 2023 років, хоча і з непоганими результатами, проте і вступ – 2024 обіцяє бути нелегким, наприклад, для випускників закладів фахової передвищої освіти, які планують продовжувати навчання за бакалаврськими програмами, адже вони вже і в минулому році вступали до ЗВО за широким конкурсом, а в цьому році анонсовано грантове фінансування замість державного замовлення. Зважаючи, що вже друга половина лютого, а затвердженого порядку вступу ні до ЗФПО ні до ЗВО нема, хоча згідно з законодавством мали б бути затверджені до 01 листопада минулого року, викликає неспокій наступне літо як у майбутніх абітурієнтів, їх батьків, так і в закладах освіти.
       Також останнім часом освітянську спільноту бентежать питання низки ініціатив МОН України, наприклад, щодо впорядкування мережі ЗВО (насильницького вилучення фахових коледжів із структури університетів), загальні тенденції щодо реформування у сфері фахової передвищої освіти (питання існування рівня ФПО загалом та його майбутнього; передача фінансування всіх фахових коледжів на місцеві бюджети; місце фахових коледжів в системі профільної середньої школи тощо). На фоні вищезазначеного, звичайно, відчутно посилюється і соціальна та психологічна напруга.

  • Олено Володимирівно, які важливі досягнення коледжу за останні роки, на Вашу думку, заслуговують на увагу?

      — Коледж у 2024 році має свій перший невеликий ювілей діяльності, як окремого закладу освіти – 10 роківЗвичайно, зважаючи на ситуацію в країні, мова не йдеться про святкування, проте деякі плани все ж маємо.
        Показовим результатом в діяльності любого закладу освіти є його затребуваність на ринку освітніх послуг. Зараз за чисельністю здобувачів освіти ми треті в області, і за ці роки ми його збільшили на третину. Хоча, звичайно, є і проблемні питання, наприклад, залучення нових викладачів, особливо на технічні спеціальності, що пов’язано з мінімальною заробітною платою молодого спеціаліста на рівні з заробітною платою технічного працівника, сторожа чи лаборанта, що, звичайно, є неправильним, але такі наші реалії.
       Всі роки активно працюємо над покращенням матеріально-технічної бази закладу освіти. Розуміючи, що «зустрічають по одежці», що наявність сучасного освітнього простору для студентів відіграє неабияку роль при виборі закладу освіти, намагаємося кожного року облаштовувати 2-3 навчальні лабораторії або кабінети та наповнювати їх навчальним обладнанням, комп’ютерною технікою, покращувати умови проживання студентів в гуртожитку, не дивлячись на всі складнощі, повну відсутність за всі 10 років державного фінансування на капітальні видатки та на розвиток матеріально-технічної бази. Також залучаємо допомогу з боку роботодавців та благодійництва.
       Укладено низку угод про співпрацю з провідними підприємствами, організаціями, установами, закладами освіти, в тому числі і міжнародними; є вагомі здобутки і у спортивній сфері, є успіхи наших студентів і у мистецькому напрямку. Розуміємо важливість виховної роботи зі студентами з наголосом на національно-патріотичне виховання, в цьому напрямку в коледжі проходить багато заходів: до пам’ятних дат, до національних свят та важливих подій. Допомога ЗСУ та волонтерство стали для кожного українця питанням честі, і з перших днів ми активно долучилися до закупівлі необхідного обладнання, одягу, продуктів, виготовлення свічок, сіток, кікімор, фінансової допомоги (більше 500 тис. грн.) у вигляді перерахування свого одноденного заробітку та іншого.

Висадка саджанців, подарованих університетом

Екскурсія на виробництво Агрорегіон

Всеукраїнські змагання з перетягування канату

Тиждень студентської науки

Студентський науковий гурток

  • Які проблемні питання перешкоджають розвитку закладу освіти і потребують якнайшвидшого вирішення?

      — Ми розуміємо, що всі ресурси нашої держави зараз направлені на боротьбу з російськими загарбниками, складно всім, і освіті також, тому працювати зараз дуже непросто, не тільки у фінансовому плані (низьке державне фінансування на комунальні послуги, відсутність фінансування на розвиток закладу, малі заробітні плати), хоча це теж важливе питання, а й психологічно: люди весь час перебувають в напруженні, важко планувати навіть найближчу перспективу, тому краща допомога і підтримка від держави в нинішніх умовах забезпечувати стабільність в тих сферах, які працюють, аби люди відчували хоча б з цього боку себе захищеними.

  • Якими мають бути наступні кроки коледжу?

       — У нас є чітке розуміння, в якому напрямку ми маємо рухатися далі – розвивати наявні спеціальності, працювати над відкриттям нових, також затребуваних на ринку праці і на ринку освітніх послуг, це і ІТ-галузь, і технічні спеціальності, підготовка за робітничими спеціальностями, надання профільної середньої освіти. В нашому закладі розроблені стратегічні плани на базі університетської Голосіівської ініціативи – 2025, які визначають наш подальший розвиток на найближчі роки.
       Серед першочергових завдань також залишається:

  • підтримка ЗСУ, волонтерство;
  • удосконалення системи забезпечення якості освіти та управління, проходження акредитаційних процедур;
  • пошук нових форм профорієнтаційної роботи, враховуючи воєнний стан;
  • розширення напрямів міжнародної співпраці, створення умов для ефективної організації навчально-методичної та наукової діяльності;
  • продовження оновлення лабораторій, навчальних кабінетів та багато іншого.

Студентська конференція "Герої моєї родини"

Участь у психологічному проєкті

       Є ще низка цікавих ідей і проєктів, їх реалізація має позитивно вплинути на наш імідж та діяльність в цілому.
       Сподіваємося, що, незважаючи на виклики сьогодення, разом з університетом, нашими колегами, спільними зусиллями нашого колективу та виваженими кроками очільників влади зможемо не тільки забезпечити стале функціонування освіти в цілому, нашого закладу, але й реалізувати заплановане.

  • Наостанок, чи хотіли б Ви побажати щось студентам коледжу?

       — Хочу побажати нашій талановитій студентській молоді наполегливості, старанності, твердості духу, успіхів у всіх гарних справах, здійснення мрій, віри в майбутнє, реалізації життєвих планів у мирній і переможній Україні!

З вірою у серці в нашу Перемогу.
Всім миру, безпеки, здоров’я, успіхів!

Наталія Овдій,
заступник начальника відділу
регіонального розвитку, координації діяльності ВСП,
дистанційної освіти та заочного навчання
(за матеріалами сайту https://nubip.edu.ua)

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

Тел: +38 (04631) 7-51-34
E-mail: nfk_nubip_vstup@ukr.net

 

АДМІНІСТРАЦІЯ

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

ел: +38 (04631) 7-51-36
E-mail: natims@i.ua

 

ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС

 

111 111 111 111 111 111