Життєва позиція людини – це її цілісне ставлення до навколишнього світу, що виявляється в його думках і вчинках. Це те, що кидається в очі при знайомстві і відрізняє нас один від одного в психологічному сенсі. Вона впливає на здатність долати труднощі, на наші успіхи і визначає владу над своєю долею.
Чітка життєва позиція проявляється у всіх сферах діяльності людини: моральної, духовної, суспільно-політичної та трудової. Вона виражає моральну напругу особистості, тобто її готовність до практичної дії.
Формування життєвої позиції починається з народження і багато в чому залежить від оточення, в якому живе людина. Її фундамент зароджується тоді, коли дитина вчиться спілкуватися з батьками, друзями, педагогами, жити в соціумі. Залежно від цих відносин конкретизується самовизначення особистості.
З метою визначення своєї життєвої позиції для студентів перших курсів був проведений тренінг «Моя життєва позиція, я – особистість», під час якого вони з великим задоволення демонстрували бачення свого життя, працювали в групах. Кожна група мала своє завдання створити колаж за будь-якою із запропонованих тем: «Я – особистість», «Моя життєва позиція», «Моя професія», «Мій світогляд». Креативно, весело, емоційно, а головне – корисно студенти провели свій час. Зворотній зв'язок був зрозумілий: людина повинна формувати активну життєву позицію, так як вона є секретом самореалізації та успіху особистості. Людина з активною життєвою позицією може бути лідером, а може і сама слідувати за лідером, але у неї завжди є своя точка зору і сили її відстоювати.
Ірина Савченко, практичний психолог