ЯК МОВИ НЕМА БЕЗ НАРОДУ, ТАК НАРОДУ БЕЗ МОВИ НЕМА!

ЯК МОВИ НЕМА БЕЗ НАРОДУ,
ТАК НАРОДУ БЕЗ МОВИ НЕМА!
 
21 лютого, починаючи з 2000 року, у світі відзначають Міжнародний день рідної мови
У рамках цього свята в коледжі було проведено круглий стіл на тему «Українська діаспора у світі та національні меншини в Україні: збереження мови, звичаїв та традицій». Розпочався захід читанням поезії «Рідна мова» студенткою групи ОН171 Ольгою Костенко. Ольга Мельник, студентка цієї ж групи, коротко ознайомила присутніх із історією свята. Далі обговорення зосередилося навколо таких питань:
  • чому закон «Про освіту», ухвалений Верховною Радою України 5 вересня 2017 року, викликав напруження серед національних меншин, що проживають в Україні;
  • чи сприяє українська держава збереженню мов та культури національних меншин;
  • які можливості для збереження мови та національно-культурних цінностей мають українці, що проживають за межами України.
Дуже цікавими були виступи студентів коледжу Назарія Коваленка, Юлії Проценко, Олександра Шостака, які вели мову про українську діаспору в Канаді, США та Польщі, про те, як влада цих країн сприяє та допомагає тамтешнім етнічним українцям зберегти свою національну ідентичність.
Викладач української мови Ольга Кисла зупинилася на можливостях українців, що проживають у  Росії, Угорщині та Румунії,  навчати своїх дітей рідною мовою. Висновок був невтішним: у Росії, де проживає, за різними даними, від 2 до 5 мільйонів українців, немає жодної україномовної школи, подібна ситуація і в Угорщині, у Румунії, де мешкає близько 50 тисяч українців, функціонує єдиний україномовний навчальний заклад – Педагогічний ліцей імені Тараса Шевченка.
Викладач історії Володимир Шевченко проаналізував ситуацію, що склалася з національними меншинами в Україні, наголосивши, що вони беруть активну участь у державотворчих процесах у країні; два мільйони дітей в Україні навчаються мовами національних меншин; за даними Міністерства освіти нині в Україні діє більше ніж півтори тисячі шкіл з російською мовою навчання, близько дев’яноста – з румунською, більше шістдесяти  – з угорською, а також є з кримськотатарською, польською, молдовською та більше двох тисяч шкіл з двома й більше мовами викладання.
Висновком круглого столу стала думка про те, що українці повинні дбати про збереження своєї мови та культурної ідентичності, особливо це стосується української діаспори; держава Україна має протидіяти асиміляції українців, що проживають за межами країни, створюючи урядові програми співпраці із закордонними українцями; держави, на території яких проживають українські національні меншини, повинні сприяти збереженню української мови та культури.
Завершився захід поетичними рядками у виконанні Богдани Наполової:
І хоч нелегка в України доля,
Та вірю: все ж відродиться вона.
І буде людям Україна – мати,
Не мачуха, якою нині є.
І мову рідну будуть шанувати
Як найбільше надбання своє.
 
Ольга Кисла, викладач української мови

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

Тел: +38 (04631) 7-51-34
E-mail: nfk_nubip_vstup@ukr.net

 

АДМІНІСТРАЦІЯ

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

ел: +38 (04631) 7-51-36
E-mail: natims@i.ua

 

ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС

 

111 111 111 111 111 111