Вимогою часу для закладів фахової передвищої освіти сьогодні є діяльність Ради роботодавців. Цей дорадчий орган, перш за все, сприяє забезпеченню високої якості професійної підготовки фахівців на основі комплексного співробітництва закладу освіти із зацікавленими підприємствами й організаціями. Саме роботодавець є тією складовою освітнього процесу, яка забезпечує і зміст освіти, і робочі місця для випускників.
Так, з метою обговорення актуальних викликів сучасного ринку праці, удосконалення освітньо-професійної програми Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка, створення умов для підготовки конкурентоспроможних фахівців на базі Ніжинського фахового коледжу НУБіП України відбулося засідання Ради роботодавців, участь у якому взяли Олексій Опришко, завідувач кафедри автоматики та робототехнічних систем імені академіка І.І.Мартиненка НУБіП України; Сергій Шворов, професор кафедри автоматики та робототехнічних систем імені академіка І.І.Мартиненка НУБіП України; Олег Желєзний, директор ФОП «Желєзний О.М.»; Артем Захаров, головний інженер ПрАТ «Ніжинський жиркомбінат»; Ігор Малхазов, слюсар контрольно-вимірювальних приладів і систем автоматики ТОВ «Ніжинський консервний завод»; Тарас Давиденко, начальник відділу СКЛЕ2 ТОВ «НВК «Прогрес»»; Ірина Бондаренко, психолог Ніжинської філії Чернігівського обласного центру зайнятості.
На початку зустрічі директор коледжу Олена Литовченко привітала присутніх членів Ради роботодавців і гостей, висловивши вдячність за виявлений інтерес до нашого закладу освіти. Коротко зупинилася на його історії, етапах становлення та сьогоденні. Ознайомила зі структурою коледжу, організацією освітнього процесу в умовах воєнного стану та форматом навчання, динамікою збільшення контингенту студентів та можливістю реалізації ступеневої освіти для студентів на базі ОПС «Фаховий молодший бакалавр», матеріально-технічною базою коледжу. Наголосила на актуальності й широкому попиті на фахівців спеціальностей, за якими здійснюється підготовка в закладі освіти, а також необхідності розширення переліку баз підприємств для забезпечення якісної підготовки фахівців ОПП «Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка».
Олена Литовченко підкреслила, що цілі освітньо-професійної програми та програмні результати навчання формуються з урахуванням потреб стейкхолдерів та запропонувала можливі напрями співпраці коледжу з роботодавцями, серед яких:
-
аналіз освітньо-професійних програм і надання рекомендацій щодо їх удосконалення;
-
залучення практиків до проведення занять, екскурсій, організації практик студентів і стажувань викладачів;
-
сприяння працевлаштуванню випускників;
-
організація курсів підвищення кваліфікації для педагогічних працівників на базі підприємств;
-
участь у роботі Екзаменаційних комісій;
-
керівництво курсовими та дипломними проєктами;
-
проведення профорієнтаційної роботи;
-
підтримка модернізації матеріально-технічної бази навчальних лабораторій і кабінетів.
Голова циклової комісії з електроенергетики та систем автоматизації Роман Залозний ознайомив присутніх із реалізацією ключових завдань освітньо-професійної програми Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка, акцентуючи увагу на позитивних змінах у формуванні індивідуальних освітніх траєкторій студентів, що є важливим складником розвитку їхніх фахових компетентностей. Проаналізував заходи за участі стейкхолдерів та запропонував подальші кроки для посилення співпраці між закладом освіти та роботодавцями, зокрема шляхом їх залучення до визначення вибіркових дисциплін. Наголосив, що роботодавці мають бути не лише спостерігачами, а й активними учасниками обговорення навчальних планів та освітньо-професійних програм, сприяючи формуванню змісту освітніх компонентів.
Завідувач кафедри автоматики та робототехнічних систем імені академіка І.І.Мартиненка НУБіП України Олексій Опришко підкреслив важливість та результативність співпраці коледжу з роботодавцями, а також безпосередньо кафедрою автоматики та робототехнічних систем ім. академіка І.І.Мартиненка НУБіП України. Представив можливості реалізації дуальної освіти та запропонував стратегію працевлаштування студентів коледжу на базі провідних підприємств різних регіонів країни. Також розповів про особливості використання та інновації у галузі робототехніки, зосередивши увагу учасників зустрічі на важливості використання дронів для виконання широкого спектру завдань, що є перспективним напрямом діяльності як в аграрній, так і військовій галузях.
Професор кафедри автоматики та робототехнічних систем імені академіка І.І.Мартиненка НУБіП України Сергій Шворов подякував адміністрації і викладачам коледжу за багаторічну плідну співпрацю, зазначивши, що протягом декількох років являється головою Екзаменаційної комісії із захисту дипломних проєктів здобувачами освіти відповідної спеціальності і відмітив якісну підготовку фахових молодших бакалаврів ОПП Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка. Крім того, на сьогоднішній день два педагогічних працівники коледжу є аспірантами кафедри. Наголосив на важливості освітньо-професійної програми та надзвичайній потребі фахівців даної спеціальності в усіх галузях діяльності, особливо військовій. Звернув увагу на те, що незважаючи на різні труднощі, в першу чергу фінансові, в коледжі щороку відчутно зміцнюється матеріально-технічна база, створюються нові лабораторії, здійснюється оновлення лабораторного обладнання та модернізація комп’ютерного обладнання. Аналіз ОПП Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка підтверджує, що вона повністю відповідає сучасним вимогам та забезпечує конкурентоспроможність майбутніх випускників закладу на ринку праці.
Слюсар контрольно-вимірювальних приладів і систем автоматики ТОВ «Ніжинський консервний завод» Ігор Малхазов запропонував при оновленні ОПП та створенні нових робочих місць в спеціалізованих лабораторіях приділити більше уваги саме пневматичним та гідравлічним елементам систем автоматизації.
Психолог Ніжинської філії Чернігівського обласного центру зайнятості Ірина Бондаренко звернула увагу учасників зустрічі на те, що для якісної підготовки фахівців, які будуть конкурентоспроможними в сучасних умовах, крім фахових навичок також необхідні знання з основ підприємництва і податкової системи. Тому варто розглянути можливість додати в ОПП такі освітні компоненти, як «Основи підприємництва», «Ринкова економіка», «Податкова система», навіть «Психологія». Підтвердила той факт, що за результатами моніторингу наявних вакансій на сьогоднішній день ринок праці має велику потребу саме у фахівцях з автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій.
Головний інженер ПрАТ «Ніжинський жиркомбінат» Артем Захаров поділився думкою щодо переліку необхідного лабораторного обладнання, яке є важливим при якісній підготовці фахівців і яке варто використовуватися в освітньому процесі. Зокрема зазначив, що на Ніжинському жиркомбінаті переважно використовується обладнання таких компаній як Siemens, Schneider Electric та ОВЕН. Використання подібного сучасного обладнання під час освітнього процесу забезпечить швидку адаптацію майбутніх випускників до роботи в умовах реального виробництва.
Зустріч пройшла у форматі активної дискусії, під час якої обговорювалися актуальні питання щодо якісної підготовки здобувачів освіти за освітньо-професійною програмою Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка, адаптації до сучасних потреб ринку праці, зосереджувалась увага на практичних уміннях і навичках, якими повинен володіти випускник закладу фахової передвищої освіти.
За підсумками зустрічі був розроблений спільний план подальшої співпраці щодо якісної підготовки майбутніх фахівців. Роботодавці підтримали ініціативу проведення екскурсій для студентів на провідні підприємства регіону, що дозволить ознайомитися з особливостями роботи в умовах реального виробництва. сучасними виробничими технологіями та обладнанням. Висловлюємо щиру вдячність представникам Ради роботодавців за корисну й цікаву зустріч, переконані, що розвиток партнерства між бізнесом та закладами освіти сприятиме підвищенню якості підготовки фахівців, у чому зацікавлені як перші, так і другі.
Учасники зустрічі відзначили, що Ніжинський фаховий коледж НУБіП України всіляко сприяє підвищенню мотивації своїх здобувачів освіти та дбає про забезпечення їм широкого вибору організацій, підприємств та компаній для проходження практик; приділяється велика увага набуттю практичних навичок у нерозривному зв’язку з виробництвом, окреслили основні вимоги для бажаючих в подальшому працевлаштуванні.
На завершення зустрічі директор подякувала колегам з базового університету та представникам Ради роботодавців за постійну плідну співпрацю, побажала всім здоров’я, удачі і благополуччя, миру і найшвидшої перемоги нашій країні!
Роман Залозний,
голова циклової комісії з
електроенергетики
та систем автоматизації