Зараз нас щодня хвилюють думки про непередбачуваність майбутнього в умовах війни та страху: як планувати життя, що буде з нами та нашими близькими, як тепер жити далі?..
Страх, тривога, відчай, апатія, втрата сенсу — це розповсюджені емоції, які переживають українці останні три місяці. Підлітки зазвичай доволі гостро реагують на будь-які кризові ситуації, і війна, звісно, не виключення. Дітям старшого віку зараз дуже складно, адже вони вже розуміють, що відбувається, але ще не мають достатньо життєвого досвіду, щоб ефективно боротися зі своїми емоціями.
Саме про вплив тривожності, страху, фобій та інших подібних проявів психіки на людський організм ішлося на тренінговому занятті «Страхи, породжені війною», проведеному в групах МН211, МН212 та КН211. Для того, щоб зрозуміти свій страх, а потім з ним працювати, було використано діагностичну методику арттерапії «Мій страх», вправи «Шторм» та «Безпечне місце». Також студенти мали змогу попрацювати з метафоричними картками, однією з терапевтичних практик, що врешті дуже позитивно відобразилося на загальній роботі зі страхами. Студентам були запропоновані дихальні техніки, які дають змогу стабілізувати нервову систему в разі проявів панічних атак.
Є чудовий вислів Фрідріха Ніцше: «Той, хто знає, навіщо жити, може витримати будь-яке як».
Ми сильні, ми впораємося, бо ми – українці!
Ірина Савченко, практичний психолог.