Українська мова – одна з головних цінностей нашої країни, наша гордість і скарб. Українську мову неодноразово забороняли і намагалися викорінити, а над її носіями вчиняли геноцид. Наша мова пережила все це і зараз визнана однією з найкрасивіших мов у світі.
День української писемності та мови – державне свято, яке було започатковано 9 листопада 1997 року указом президента «Про День української писемності та мови» на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».
Його відзначали у день пам’яті преподобного Нестора-літописця, який був письменником-агіографом, першим істориком Київської Русі, мислителем, вченим, ченцем Києво-Печерського монастиря.
Проте, з 2023 року у зв’язку з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар, день пам’яті преподобного Нестора-літописця відзначають 27 жовтня. Тому, 28 липня 2023 року президент України Володимир Зеленський підписав указ № 455/2023 про перенесення дати святкування з 9 листопада на 27 жовтня.
Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Він є автором найдавнішої пам’ятки історіографії та літератури українців – «Повісті минулих літ», яка була завершена близько 1113 року.
Заснування Дня української мови та писемності – це не лише проголошення благородної мети, а справжня настанова нам, українцям, шанувати рідне слово, любити рідну мову і вивчати її протягом усього життя! Сьогодні, коли триває повномасштабна війна росії проти України, настільки важливо підтримувати українську мову, культуру, пам’ятати про нашу ідентичність.
З нагоди Дня української мови та писемності у Ніжинському фаховому коледжі НУБіП України було проведено ряд заходів: бібліотекою коледжу організовано віртуальну виставку «День української мови та писемності», проведено інтелектуальну філологічну гру «Магія рідного слова», а також студенти, викладачі та співробітники закладу традиційно долучилися до написання ХХІІІ Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності. Цьогоріч текст «Дороги України», авторкою якого є українська поетеса та перекладачка Катерина Калитко, читав Олексій Гнатковський – актор театру та кіно, який зіграв Івана Довбуша у нещодавно показаному на широких екранах фільмі «Довбуш».
Успіху, добробуту й процвітання усім, для кого українська мова не просто засіб спілкування, а основа основ та захист національних інтересів!