СНІД – одна з найважливіших і трагічних проблем, що виникли перед людством наприкінці XX сторіччя. Цей день з'явився в календарі трохи більше, ніж чверть століття тому - в 1988 році. Всесвітній день боротьби зі СНІДом - це ще одна нагода привернути увагу суспільства до проблем ВІЛ-інфікованих, замислитись над тим, як запобігти поширенню хвороби та згадати про важливість вчасної діагностики ВІЛ-СНІД.
ВІЛ та СНІД – не одне й те саме.
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) – це повільно прогресуюче вірусне захворювання імунної системи, що приводить до ослаблення імунного захисту від пухлин та інфекцій. Коли людина заражається (ВІЛ), вірус починає руйнувати імунну систему, яка відповідає за захист організму перед хворобами. Людина, що живе з ВІЛ, може виглядати і відчувати себе добре впродовж багатьох років і навіть не знати, що вона інфікована. Потім імунна система уражається настільки, що людина стає вразливим для багатьох інфекційних хвороб.
Існує кілька шляхів зараження ВІЛ-інфекцією:
- незахищений (без презерватива) статевий акт (70-80 %);
- спільне використання шприців, голок та іншого ін’єкційного інструментарію (5-10 %);
- переливання зараженої крові (5-10 %);
- передача вірусу від ВІЛ-позитивної матері дитині — під час вагітності, пологів і при годуванні груддю (5-10 %);
- використання нестерильного інструментарію для татуювання та пірсингу;
- використання чужих приладів для гоління, зубних щіток з видимими залишками крові (вкрай рідко).
Виявити ВІЛ в організмі можна приблизно через 25 днів – три місяці після зараження за допомогою спеціального аналізу крові, що виявляє антитіла до вірусу. Цей період після зараження і до появи антитіл до ВІЛ у крові називається “періодом вікна”.
Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) – це комплекс захворювань, які виникають у людини з ВІЛ на фоні низького імунітету. Людина, що живе з ВІЛ, з часом може почати хворіти частіше, ніж звичайно. СНІД зазвичай виникає через кілька років після зараження ВІЛ, коли у людини розвиваються одне або декілька дуже серйозних захворювань.
Пам’ятайте! Якщо Ви ВІЛ-інфікований – Ви не самотні! Необхідно приєднатися до групи ВІЛ-позитивних людей, отримуючи допомогу асоціацій, центрів тощо. ВІЛ-позитивна людина має право вести особисте життя, право мати друзів, право жити, одержувати інформацію й освіту.
ВІЛ МОЖЕ ТОРКНУТИСЯ КОЖНОГО, тому важливо надавати ВІЛ-інфікованим психологічну підтримку і допомогу.
Альона Пархоменко, культорганізатор