Про родину Кушакевичів у м.Ніжині знаємо з другої половини XVIII століття. Перші представники були священниками Василівської церкви, яка розташовувалася на той час у передмісті Ніжина, – на Мигалівці (зараз вул.Василівська). На території церкви зберігся родинний некрополь Кушакевичів.

Відомими для жителів Ніжина вони стали саме через меценатську діяльність у галузі освіти. Започаткував цю справу Кушакевич Андрій Федорович, який народився в Ніжині 17 серпня 1797 року у родині священника. Батько, Федір Якович Кушакевич, протоієрей Василівської церкви, священонамісник Ніжинського духовного правління, бажав, щоб син також став священнослужителем. Андрій, всупереч волі батька, отримав світську освіту в Санкт-Петербурзі, де і продовжив свою кар’єру. Вдало одружився з донькою золотопромисловця, а після смерті тестя дістав у спадок і золоті копальні, і будинок у Петербурзі. Перед смертю заповів свій капітал (84 тис. 400 крб.) на розвиток освіти в рідному місті. Помер 26 грудня 1877 року у Санкт-Петербурзі, похований на Смоленському кладовищі.
На кошти А.Ф. Кушакевича 17 вересня 1878 року спочатку було відкрито першу в м.Ніжині жіночу гімназію в пам’ять про дружину мецената, Пелагею Іванівну Кушакевич, на вулиці Шосейній (нині Гоголівська, 15 А).

А 1 липня 1895 року відкрито ремісниче училище імені А.Ф.Кушакевича на вулиці Київській (нині Шевченка, 10),
з якого бере початок Відокремлений підрозділ Національного університету біоресурсів і природокористування України «Ніжинський агротехнічний інститут», який 1 липня 2025 року святкує славний 130-літній ювілей,

до багатої історії закладу освіти також долучений Відокремлений структурний підрозділ «Ніжинський фаховий коледж НУБіП України», який було утворено на базі Відділення з підготовки молодших спеціалістів інституту 24 квітня 2014 року.

23 листопада 1888 року Ніжинська міська дума ухвалила рішення про вшанування пам’яті А.Ф.Кушакевича: щороку в день його народження (17 серпня) та смерті (26 грудня) служилася панахида, а в залі засідань Ніжинської міської думи було розміщено образ Святого Андрія Стратилата, ім'я якого носив благодійник.
Розпорядником коштів для облаштування освітніх закладів став племінник Андрія Федоровича – Кушакевич Павло Федорович.

Народився він 9 вересня 1837 року, освіту отримав у Чернігівській духовній семінарії та Петроградському ремісничому училищі Цесаревича Миколи. Був Ніжинським міським головою чотирьох скликань міської думи з 1881 року до 1899 року. З 1878 року виконував обов’язки попечителя Ніжинської жіночої гімназії.
Від 16 липня 1894 року був затверджений головою комісії для створення в місті Ніжині ремісничого училища. Павло Федорович постійно здійснював регулярні пожертви на розбудову ремісничого училища: 2058 крб. на облаштування майстерень; 3000 крб. на облаштування огорожі навколо училища; 500 крб. на облаштування електричного освітлення. З грудня 1897 року працював викладачем навчальних дисциплін «Технології матеріалів» та «Креслення» у спеціальних класах, а також виконував обов’язки керівника практичних занять в майстернях училища з технології металів. З 1 травня 1900 року був обраний попечителем училища, яким був до 1917 року. Нагороджений орденом Святого Володимира IV ступеня, орденом Святого Станіслава ІІ ступеня, орденом Святої Анни ІІ ступеня. 28 грудня 1899 року Павлу Федоровичу було присвоєно звання почесного громадянина Ніжина.
Меценатська підтримка родини Кушакевичів стала надійним фундаментом для розвитку освіти на Ніжинщині, відкриваючи нові можливості для молоді здобувати знання. Їхній благородний приклад продовжив традиції просвітництва, які передавались із покоління в покоління, навіть попри суспільні та історичні виклики. З роками освітні заклади міста зазнавали змін і трансформацій, однак незмінним залишалося прагнення до якості знань і формування фахівців.
Особливе значення ця спадщина набула в розвитку аграрної освіти, яка стала однією з провідних галузей освітньої діяльності регіону. Ніжинський агротехнічний інститут, як правонаступник давніх освітніх традицій, зробив вагомий внесок у становлення та розвиток аграрної освіти на Чернігівщині.
Сьогодні інститут є знаним закладом вищої освіти регіону, що готує кваліфікованих фахівців аграрного сектору, реалізовує наукові, інноваційні проєкти та зберігає зв’язок з історією, з якої усе починалося.
Шевченко Володимир,
викладач циклової комісії
соціально-гуманітарних дисциплін