ПІДЛІТКОВИЙ СУЇЦИД: ПРИЧИНИ І МЕТОДИ ПРОФІЛАКТИКИ

 
ПІДЛІТКОВИЙ СУЇЦИД:
ПРИЧИНИ І МЕТОДИ ПРОФІЛАКТИКИ
 
   З метою профілактики суїциду серед підлітків студентами-практикантами з Ніжинського педагогічного університету імені Миколи Гоголя разом з практичним психологом коледжу  Іриною Савченко була проведена виховна година «Підлітковий суїцид: причини і методи профілактики». На заході були присутні студенти груп 1 курсу: МН171, ПН171, АН171 та ОН171. Майбутні психологи підійшли до пдготовки даного заходу з належною відповідальністю: були продемонстровані фільми по даній темі «Я в игре», «Синій кит», короткометражні соціальні ролики, які доповнювалися навчально-просвітницькою презентацією.
   Підлітковий вік є перехідним, і потрібно пам`ятати, що в ньому все сприймається особливо гостро. Незважаючи на те, що приналежність до групи ризику не завжди означає обов`язкове вчинення самогубства, родичам, викладачам і друзям необхідно дуже уважно ставитися до їх наявності. Підлітковий суїцид - це ситуація, що вимагає втручання зовні. Дітям потрібна людина, яка здатна змінити  ситуацію і допомогти їм, почувши крик душі.
   Підлітковий характер відрізняється максималізмом: наприклад, перша любов може здаватися «маленькому дорослому» останньою в його житті. Це потрібно розуміти, а також сприймати особистість підлітка серйозно.
Невирішені конфлікти вдома, проблеми фінансового характеру, втрата близької людини, а також зловживання алкоголем або наркотиками - цей ряд причин зазвичай характерний для дорослих, які зважилися на суїцид. Підлітковий вік має трохи інші особливості. Часто це нерозділене кохання або нерозуміння з боку близьких. 75% підлітків-суїцидентів мають неповні сім`ї, часто в це число входять діти-сироти. Однак алкоголізм і наркоманія також можуть бути причинами самогубства підлітків. У стані ломки, або абстиненції, коли відчуваються сильна фізична біль і депресія, зазвичай втілюється вже колись продуманий план відходу з життя. Психотерапевти стверджують, що ідея самогубства дуже рідко виникає спонтанно. Найчастіше відбувається так, що людина довгий час обмірковує способи накласти на себе руки. Суїцид у підлітковому середовищі має свої чинники. Проблеми з навчанням, у спілкуванні з однолітками, відстороненість батьків - усе це день за днем погіршує психічний стан дітей. Стрес накопичується. Підліткам починає здаватися, що якщо сьогодення і минуле не приносять ніякої радості, то аналогічним чином буде складатися і їх майбутнє.
   Такі фактори, як політична обстановка і економічна криза в країні, як не дивно, теж впливають на стан підлітків. Унаслідок підвищення рівня тривожності батьків діти також починають відчувати психоемоційні труднощі, у якійсь мірі втрачаючи підтримку дорослих, які безсилі перед обставинами. Таким чином, психічний стан дорослих також впливає на підлітковий суїцид. Статистика говорить про те, що схильність до самогубства залежить і від статі. Серед дівчат цей показник становить 8 осіб на 100 тис. населення, серед юнаків - 33 людини.
   Ознаки, за якими можна визначити можливе самогубство:
- порушення харчової поведінки: повна відсутність апетиту або, навпаки, неконтрольоване обжерливість;
 - зневажливе ставлення до власної зовнішності: наприклад, неохайність в одязі протягом декількох днів;
- скарги на фізичний стан: мігрень або біль у животі;
- відсутність задоволення від тих занять, які раніше приносили радість;
- почуття нудьги або апатії;
- безперервне відчуття провини, тотальної самотності;
- погіршення концентрації уваги;
- запальність, часті гнівні реакції з незначних причин.
   Профілактика суїциду в підлітковому середовищі вимагає, в першу чергу, участі дорослих, їх уміння вислухати підлітка і допомогти йому. Допомога повинна полягати не в повчаннях, а в підтримці, навчанні пошуку альтернатив. Увага до  сигналів поведінки допоможе зберегти людське життя.
 
Ірина Савченко,
практичний психолог коледжу
 

        

 

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

Тел: +38 (04631) 7-51-34
E-mail: nfk_nubip_vstup@ukr.net

 

АДМІНІСТРАЦІЯ

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

ел: +38 (04631) 7-51-36
E-mail: natims@i.ua

 

ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС

 

111 111 111 111 111 111