12 ВЕРЕСНЯ – ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОГО КІНО

       Напередодні Дня українського кіно, який  щороку відзначається у другу суботу вересня, студенти групи ОН201 ознайомилися з історією цього дня та переглянули короткометражну стрічку Дмитра
Стогнієнка-Виговського «Дякую».

       Український кінематограф бере початок ще з кінця ХІХ століття, коли в 1893 році механік Одеського університету Йосип Тимченко на три місяці раніше за Едісона й більше ніж за рік раніше братів Люм’єрів сконструював кінознімальний та кінопроекційний апарати. А трохи згодом в Харкові Альфред Федецький зняв кілька короткометражних картин і 2 грудня 1896 року у приміщенні Харківського оперного театру провів перший в Україні публічний кіносеанс.
       На час винайдення, кіно вважалося атракціоном, «рухомою фотографією»; воно багато запозичувало з літератури і театру. В Україні ігрові стрічки з’явилися 1907 р., з 1909 р. почали випускатись комедії, драми, водевілі з репертуару та у виконанні акторів українських театрів: «Шельменко-денщик», «Москаль-чарівник», «Ніч перед Різдвом». Існували невеликі студії в Катеринославі (Дніпро), Одесі, Києві. Потім були по-справжньому «революційні» для українського кіно 20-ті роки ХХ століття, коли з’явилися фільми Довженка «Звенигора» (1928 р.), «Арсенал» (1929 р.), «Земля» (1930 р.).

      Із появою звуку український кінематограф отримав нове дихання. У 30-х роках Іван Кавалерідзе знімає «Коліївщину» (1933 р.), «Прометея» (1935 р.), «Наталку Полтавку» (1936 р.), «Запорожця за Дунаєм» (1937 р.). Після Другої світової війни, попри жорстку цензуру й тиск з боку тоталітарної держави, на екрани кінотеатрів виходять фільми Леоніда Осики, Сергія Параджанова, Кіри Муратової, Юрія Іллєнка та інших визначних українських кінорежисерів, де й досі немеркнучим світлом сяють зірки акторського таланту Івана Миколайчука та Леоніда Бикова, Лариси Кадочникової та Ади Роговцевої, Богдана Ступки та Костянтина Степанкова.
      У новітній час українське кіно продовжує не просто жити, а й набирати обертів світового масштабу. Варто згадати хоча б фільми Сергія Лозниці, Мирослава Слабошпицького, Марини Вроди, Олеся Саніна, Михайла Іллєнка, Ахтема Сеітаблаєва.
      Запрошуємо всіх до перегляду українського кіно!
 
Наталія Шевченко, заступник директора з виховної роботи
Використано матеріали
сайту: https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/2780049-sogodni-den-ukrainskogo-kino.html
 

 

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

Тел: +38 (04631) 7-51-34
E-mail: natims@i.ua

 

АДМІНІСТРАЦІЯ

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, 26

ел: +38 (04631) 7-51-36
E-mail: natims@i.ua

 

111111